Tadeusz Mazowiecki was a Polish author, journalist, philanthropist and Christian-democratic politician, formerly one of the leaders of the Solidarity movement, and the first non-communist Polish prime minister since 1946.

These illustrations were meant to promote a book of the various authors' collection of articles about different facets of Mazowiecki's life and political activity.

To obywatele muszą chcieć żyć w demokratycznym państwie prawa, to obywatele muszą przeżywać swoją obywatelskość, potrzebę partycypacji w budowie dobra wspólnego – Rzeczpospolitej. Oby nam się chciało chcieć.
Andrzej Zoll

Znał i cenił duchownych innych wyznań chrześcijańskich, znał i cenił ludzi niewierzących. Był przeciwnikiem państwowej laicyzacji i ateizacji, jakimi cechował się poprzedni system, ale wiedział, że życie publiczne społeczeństw rozwija się w formach świeckich.
Jacek Ambroziak

Tadeusz Mazowiecki należał do najbardziej proeuropejskich polskich polityków. Ta postawa wynikała z jego pewności, że narody Europy łączą wspólne korzenie cywilizacyjne. (…) zwracał uwagę na konieczność myślenia przez Polaków o Unii Europejskiej w kategoriach „my”, a nie „my” i „oni”. Nie przesądzał finalnego kształtu tej wspólnoty, ale wykluczał ewentualność, że roztopią się w niej narody i państwa. W jednym z ostatnich tekstów pisał, że trzeba pogodzić wielkość Polski z wielkością Unii, tak samo jak kiedyś panowie krakowscy musieli pogodzić obie te wielkości w unii Jagiellonów.
Aleksander Hall



Innymi słowy, więź nie jest alternatywą dla sporu, lecz wyznacza jego granice. Oznacza to tolerancję dla odmiennych poglądów i postaw, o ile nie godzą one w tę wieź. Oznaczać także musi – choć tego akurat w tej wypowiedzi premier nie mówi wprost – tolerancję dla istnienia innych więzi (…).
Konstanty Gebert

W dialogu starał się budować pomosty (…), inicjował stopniowe zbliżenie i wypracowanie wspólnego systemu wartości. Jako katolik był przekonany, że religia nie powinna dzielić, ale ułatwiać szukanie zbliżenia z innymi. Wartości dialogu i współdziałania w tworzeniu wspólnego dobra wyprowadzał wprost z Ewangelii.
Andrzej Friszke

Prawa jednostki, podkreślanie znaczenia godności człowieka jako źródła jej praw i wolności, a zarazem wskazywanie na powinności jednostki wobec społeczeństwa – te idee kształtowały sposób myślenia i działania Tadeusz Mazowieckiego.
Konstanty Gebert


MAZOWIECKI
Published:

MAZOWIECKI

A series of Illustration about Tadeusz Mazowiecki.

Published: